Здравейте, приятели!
Както знаете (а ако не знаете сега научавате :D) нашето семейство премина изцяло към боси обувки. За децата и за мен този преход започна още през изминалата есен, докато мъжа ми се престраши едва през пролетта.
Вече съм ви споделяла няколко пъти за плюсовете на тези обувки, но доста хора все още не са много наясно какво представляват, как “работят” и като цяло с концепцията за босо ходене. За това днес реших да напиша малко по-подробно за това. Също така ще направя малко сравнение между боси и стандартни обувки. Надявам се да ви помогна и да изясня малко повече нещата за вас! Останете до края.
Започвам с малко информация за босите обувки:
Характеристики на босите обувки – те получават името си, защото позволяват на крака да се движи и стои все едно е бос. Докато конвенционалните обувки ограничават движенията на крака и го “смачкват” за да се побере в тях.
За да благоприятства силата и гъвкавостта на крака, идеалната обувка трябва да притежава следните характеристики:
– напълно равна – да избираме обувки без повдигане е изключително важно за запазване естествената стойка на тялото ни. Само абсолютно равните обувки помагат да задържим центъра на тежестта си точно над петите, което е най-стабилната позиция. Обаче когато носим обувки дори и с минимално повдигане при петата (като някой спортни обувки или балернките), позата ни се променя и се измества напред. Това изместване кара гръбнака да се измести назад в опит да изправи стойката ни, което води до ситуации, в които група мускули се напряга, докато друга остава неизползвана.
– има формата на крака – при раждането ни пръстите естествено имат формата на ветрило. За да избегнем деформирането им е хубаво да търсим обувки, които са оформени в естествената форма на крака – широки при пръстите. Ралица направи първите си стъпки с такива обувки и вече й е трудно да обуе обикновени.
– да няма повдигане при свода – за хората с плоско стъпало може би е трудно с такъв тип обувки, но използването на стелки, които повдигат свода, може да доведе до отслабване на мускулите на краката. Стелките/супинаторите също така фиксират крака в едно положение, което пречи на естественото движение. Преминаването към обувки без повдигане на свода, може да изисква време, но със сигурност ще бъде от полза за краката ви в дългосрочен период. Аз стелките на всички обувки, които купувам. По този начин решавам проблема с повигането, а също така се освобождава още място в обувката.
Боси обувки vs Конвенционални обувки – и тук идва въпроса – боси или стандартни обувки? И двата вида имат своите уникални характеристики. Нека разгледаме по-обстойно, за да видим разликите между тях:
Боси обувки – често определяни и като минималистични, босите обувки целят да наподобят естественото усещане за ходене или тичане , както са го правили нашите предци. Основни характеристики на този тип обувки са:
– широки при пръстите – този дизайн позволява на пръстите да се разперят и да се движат свободно. Това дава удобство, но също така позволява на сухожилията и мускулите в предната част на крака да работят правилно, а не ги ограничава.
– без повдигане при петата – това подпомага по-добрата работа на краката и кара тялото да застане в естествена позиция при движение. Благодарение на тънката и гъвката подметка, тези обувки дават по-изразено усещане за настилката върху която стъпваме. Също така подобряват здравето на краката.
Конвенционални обувки – точно обратното на босите обувки, традиционните са направени така, че да приоритизират комфорта, защитата и естетичния вид. Въпреки че са направени да отговарят на съвременния начин на живот, носенето им има своите последици. Ето и основните характеристики на стандартните обувки:
– омекотяване/повдигане– това е една от най – ясно изразените характеристики. Подметките на тези обувки, макар и комфортни, намалят възможността на крака да усети и да се приспособи към заобикалящата го повърхност.
– повдигане при петата – стандартните обувки често са с повдигане при петата, което ни кара да набиваме пети при ходене или тичане. Докато този модел може да предлага повече комфорт и стил, то също така променя естествената ни походка.
– повдигане при свода – това е стандартна характеристика на всички “модерни” обувки, предоставяща допълнителна стабилност. Но за здрав крак, да разчита на допълнителна подкрепа може да намали възможността му да се “поддържа” сам и да навреди на естествените механизми на крака.
В следващата таблица ще видите плюсовете и минусите на двата вида обувки.
Ето в обобщен вид предимствата на босите обувки:
. Естествено движение на крака – те подкрепят естественото движение на крака, като намаляват потенциални травми предизвикани от неестествената позиция на тялото;
. Подсилване – “предизвиквайки” крака да работи както природата е отредила, босите обувки с времето могат да заздравят и подсилят мускулите му;
. Подобряват сензорното усещане – подобреното усещане за земята може да бъде полезно, особено за спортисти, които се нуждаят от силна проприоцепция;
И докато обикновените обувки са норма за сега, то ползите от босите във връзка със здравето на крака, силата и естествените биомеханизми ги правят предпочитан избор за много хора. Ние включително.
Какво да имате предвид, когато преминавате към боси обувки:
1. Тип и състояние на крака – формата на крака, независимо дали имате плоско стъпало, висок свод или нещо по средата, играе значителна роля в избора на обувка. Също така, ако имате някакви съществуващи оплаквания (изпъкнало кокалче, слаби сухожилия идр.), те също оказват голямо значение, кои обувки ще са подходящи за вас;
2. Формата на пръстите – дали имате египетска (палеца е най-голям и другите го следват), римска (първите три пръста са еднакви на височина), гръцка (втория пръст е най-дълъг) или квадратна (всички пръсти са с еднаква височина) форма на пръстите е много важно, защото не всички обувки пасват на всеки тип.
3.Обем на крака – дали крака ви е тесен, средно широк или много широк също има голямо значение. Някои обувки се правят основно за тесни крака, други за широки, а някои за нормални (средни крака). Как да определите какъв тип е вашият крак? Разделете дължината на ширината (на крака ви) и сравнете резултатите с данните от тази таблица:
Дължина на крака в мм | Много широк | Широк | Среден/нормален | Тесен |
<130 | – | < 2,15 | 2,15 – 2.3 | > 2,3 |
130 – 160 | < 2,0 | 2,0 – 2,25 | 2,25 – 2,5 | > 2,5 |
160 – 200 | < 2,2 | 2,2 – 2,4 | 2,4 – 2,65 | > 2,65 |
> 200 | < 2,4 | 2,4 – 2,6 | > 2,6 | – |
Пример: крак с дължина 182мм (18.2см) и дължина 72мм (7.2см) има индекс 2.53. За крак с дължина между 160 и 200 мм, индексът 2,53 отговаря на среден тип крак.
Препоръките при избор на обувки за деца са да има поне 1 – 1.2 см аванс на дължина, като 5мм от този аванс е да може крака да се движи нормално (без пръстите да опират отпред), а останалото е за да може крака да расте и обувките да се ползват по-дълго време. Като за тепърва прохождащи и наскоро проходили се препоръчва по-малък аванс (0.6 -0.8 см). За сандали също се препоръчва по-малък аванс, а за зимни обувки по-голям (до 1.5) тъй като имат подплата и се носят с по-плътен чорап. За възрастни обикновено се препоръчва аванс до 0.6мм, но всичко опира до индивидуално усещане. Някои предпочитат по-голям, докато други почти без аванс. Пробвайте и усетете, кое пасва най-добре на вас.
Препоръчителният аванс на ширина е 1-2мм от всяка страна. Имайте предвид, че повечето боси обувки омекват при носене.
4. Вашето ежедневие и активности – какъва е вашата дневна рутина, от ходене до тичане, и дори по-специфични дейности като катерене или официални срещи. Различното ежедневие изисква различни типове обувки;
5. Гъвкавост и обхват на движение – едно от предимствата на босите обувки е увеличеният обхват на движение, който предлагат. Уверете се, че обувките, които обмисляте, позволяват това естествено движение, особено в средната и предната част на стъпалото.
Нашият опит с този тип обувки за момента е само положителен. Ралица проходи с такива (всъщност проходи боса, но за навън й взех такива) преди да започне да стъпва стабилно не съм й слагала обувки изобщо, грешка която направих с Йоан (но тогава не бях наясно с много неща, с които вече съм много запозната). От тогава до сега, тя е все с боси обувки. Имаше два чифта bff (barefoot friendly), но не ги носи много.
Зa жалост Йоан ходеше много дълго време с обикновени обувки, със супинатори, без супинатори (защото има проблем с краката), докато миналата година не му взех първитре боси обувки. От тогава е само с такива. Пробвах да му взема едни сандали за лятото обикновени, за да ги ползва докато намеря подходящи боси, но само ги пробва и веднага ги свали, защото му стягат. Вече виждам и промяна в начина по който стоят пръстите му. Забелязвам и промяна в краката му (към подобрение), което разбира се се дължи и на упражненията, но и обувките оказват голяма роля. Миналата година при прегледа на ортопеда нямаше промяна, въпреки че правихме упражнения и носеше стелки. Тази година ще видим как е (имаме час за септември), но дори аз виждам разлика към по-добро. Двамата с мъжа ми сме толкова доволни от нашите кецове, че все още не сме слагали сандали, защото са ни обикновени. Цяло лято си караме със затворените обувки, дори наскоро си поръчахме още по един чифт 😀
Надявам се да съм ви дала малко повече яснота по въпроса. Ако имате още въпроси, не се колебайте да ми пишете. Винаги съм насреща!
Благодаря че сте тук! Ако искате да получавате новостите от блога директно в мейла си – абонирайте се от формата по-долу. Също така скоро предстои нещо ново за всички абонати, за това се уверете, че сте един от тях. Всичко е напълно безплатно и ако не ви хареса, може да се отпишете по всяко време. А аз обещавам да не ви досаждам!
Някои от публикациите съдържат партньорски линкове към други сайтове. Ако натиснете върху някой от тях и направите поръчка в съответния сайт, аз може да получа комисиона за това. Вашите поръчки няма да се оскъпят, но ще помогнете на мен и на блога ми. За пълния списък със сайтове, на които съм партньор натиснете тук. Благодаря!