Здравейте приятели!
Пак съм липсваща напоследък, но от заглавието може да добиете представа какво правих в последния месец и повече. Човек като влезе в омагьосания кръг на болестите, не се измъква докато не са се изредили поне двама от домакинството. При нас бяха всички, но с мъжа ми се разболяхме по различно време, та все имаше поне един адекватен, който да поеме грижите за другите.
Както знаем всички, смяната на сезоните носи освен красота и много вируси. А имате ли дете в детска градина, ясла или училище, със сигурност знаете за какво говоря. Ще споделя как се разви последния месец при нас.
Лятото беше спокойно, щастливо, безоблачно и почти безболестно ( 😁 знам, че няма такава дума), но както всичко хубаво и то свърши. Вихрушката на вирусите ни завъртя съвсем неочаквано, защото Йоан дори не беше почнал градина. Една вечер точно преди заспиване Ралица взе да кашля. Сериозна, дълбока кашлица, която ѝ пречеше да заспи. Преди това целия ден си беше супер, нито сополи, нито температура, нито отпадналост. Никакви симптоми, че ще ни връхлети първия от многото есенно-зимни вируси. На следващия ден я заведохме на лекар и хоп – заповядайте един бронхит. От там лечение предписано от педиатъра и ходене по лекари през два дни, за да я наблюдават. Мина за около две седмици. Йоан не успя да пипне нищо от нея. Поне това беше добрата новина. Аз от друга страна започнах да усещам болки в гърлото и запушен нос. Тъй като избягвам до последно да ходя на лекар (не бъдете като мен!) си самоназначих капки и спрей за гърло (такъв с невен и прополис при нас винаги върши работа). Гърлото ми мина доста бързо, но носа ми продължи да е запушен, а и за капак на всичко очите ми започнаха да парят и сърбят. Алергията ми се върна с пълна сила, точно когато Йоан тръгна на градина. Изкара три дни и на четвъртия сутринта беше с температура. Три дни поддържа постоянна 37.8 и беше като парцал. По цял ден лежеше и не искаше нищо. След като мина температурата, дойде кашлицата, оказа се че не го в подминал вируса на Рали, просто е “изчакал малко да се успокоя, за да нападне ” 😁
Хайде и при него бронхит и две седмици вкъщи. Тъкмо се оправи и почти беше готов за градината, Ралица се събуди отново със сополи и кашлица – отново на лекар, отново лекарства. Горката пи два антибиотика в рамките на няколко седмици. Борихме се до последно да не се налага и трети, за това лечението се проточи почти две седмици и половина.
Най-накрая спря да кашля… за около три дни. И отново сополи, но поне само това. Бистри, течни сополи, които след консултация с педиатъра борим само с инхалации с физиологичен разтвор. И към днешна дата е почти излекувана. Но не искам да казвам нищо, защото като нищо пак някой ще се разболее.
Оплаках се едно хубаво, а сега да ви споделя какво правя при първи симптоми на болест при децата. Надявам се да помогне и на вас.
При Йоан:
Тъй като той вече е голям, като забележа че нещо не е наред започвам с увеличаването на плодовете и зеленчуците, както и на витамините които приема през есенно-зимния сезон. Давам хомеопатия, витамин Ц, пробиотик и витамин Д. Ако вече положението отива със сигурност на разболяване – взимам от аптеката няколко противовирусни прахчета. Инхалациите са нещо задължително при него, когато е болен по няколко пъти на ден само с физиологичен разтвор, а ако е предписано от лекар и друго. Като превантивна мярка, която при него доста добре действа, прави инхалации всяка вечер след градина. Това го правим по препоръка на лекар вече втора година и да ви кажа, миналата зима имаше разболявания, но те бяха по – кратки и доста по – леко протичаше всичко. Ясно ми е, че организма расте и имунната система се развива доста повече, но мисля че тези усилия от наша страна също помагат доста.
При Ралица:
С нея ми е все още трудно, защото каквото и да направя почти никога не успявам да пресека развитието на болестта.
Основните неща, които правя са прием на много плодове и зеленчуци, отново витамини под формата на сироп, витамин Д, хомеопатия и ако нищо не помогне противовирусни препарати. При нея почти винаги всичко започва от носа с бистри течни сополи които първия ден не спират да текат. Нослето ѝ става червено и се разранява много от бърсането, затова (отново по препоръка на лекар) капвам по две капки Фенистил във всяка ноздра. Той намалява “теча” и така може да поспи няколко часа без да ѝ се стичат сополи.
Тази тема е безкрайна и всяка майка се е сблъскала или тепърва ѝ предстои да се сблъска е нея. Надявам се да прочетете този пост и да се успокоите – Не сте сами! Всичко минава!
П.С. още не бях завършила писането по темата и ме хвана отново някакъв вирус… Няма начин! 😂
Ще се радвам да споделите вашите трикове за здрави деца през вирусните сезони.
Благодаря ви, че сте тук!
Бъдете здрави!
Някои от публикациите съдържат партньорски линкове към други сайтове. Ако натиснете върху някой от тях и направите поръчка в съответния сайт, аз може да получа комисиона за това. Вашите поръчки няма да се оскъпят, но ще помогнете на мен и на блога ми. За пълния списък със сайтове, на които съм партньор натиснете тук. Благодаря!